Zvrat alebo obrat
 
home > Próza > Zvrat alebo obrat

ZVRAT ALEBO OBRAT


 

V istej spoločnosti sa hovorilo o obezite. Keď som dodal, že je to vôľa alebo nevôľa každého jednotlivca, dostalo sa mi rázneho slovného odporu. Snažil som sa vysvetliť vplyv žliaz s vnútorným vylučovaním a pôsobenie jednotlivca na ich funkciu. Moji oponenti argumentovali, že za obezitou stojí endokrinný systém. Nakoľko mnohým ide v diskusiách iba o to, ako upozorniť na seba bez vážnejšieho záujmu o danú tému a zosmiešnením druhého sa stať viditeľnejším, nevedomky takýmto postupom zosmiešňujú sami seba. Nuž, nemajú to ľahké. Endokrinný systém sú predsa žľazy s vnútorným vylučovaním a schovávať sa za cudzojazyčné slová sa nevypláca. Endon znamená z gréčtiny vo vnútri a krinó taktiež z gréčtiny znamená triedim alebo oddeľujem, takže žľazy bez vývodov s vnútorným vylučovaním tvoria vnútorné prostredie. A teraz si povedzme úprimne, kto ovláda alebo neovláda moje vnútorné prostredie, keď nie ja sám?!? Výpravca stanice alebo ministerský predseda?!? Možno niekoho rozbolí žlčník, keď mešká vlak alebo zvýšia dane, ale na vine nie je výpravca stanice ani ministerský predseda, na vine je osobný postoj k danej situácii.


 

Často si osvojujeme vedomosti, ktoré sú polovičaté, považujeme ich za svoje a užívame ich ako svoj štít múdrosti, s ktorým sa môžeme v spoločnosti prieť. No v skutočnosti sa hádame len sami so sebou, veď hádka je nesúlad, odpor proti niečomu. Len sa skúsme jeden deň pozorovať, koľkokrát sa sťažujeme, či už na plat, na kolegov alebo na nejakú bolesť. Každá jedna ponosa so sebaľútosťou v nás vyvoláva odpor k danej situácii. A verme, že odpor spôsobuje aj bolesť. Nie je nesprávne opísať situáciu krivdy ak sa nejaká stala, ale ak k nej pripojíme sebaľútosť z ukrivdenia, tak vyvolávame v sebe odpor. Odpor zastavuje voľný priechod danej situácie a jej ďalšieho vývoja. Ako situácie vonkajšej, tak aj látkovej premeny v organizme. Odpor v našom tele pôsobí násilne na prirodzený chod organizmu a posilňuje to nesprávne ego, ego posilňuje násilie a násilie depresiu. A čo to má spoločné s obezitou?!? Predsa vplyv na vnútorné prostredie. Ešte nie sme zrelí ako ľudstvo na to, aby sme priamo a vedome ovplyvňovali svoje vnútorné prostredie, pri našich vedomostiach by sme si viac ublížili ako pomohli. No nepriamo aj tak pôsobíme, veď aj prijaté informácie v nás pôsobia ako strava, buď ich vieme stráviť, alebo nás tlačia a brzdia v ďalšom postupe. Často sa stáva, že po ránu niektorých ľudí nesmierne bolí hlava, až oči pučí, malátnosť, závrate a napínanie na zvracanie. Povieme: včera som zjedol len dva párky asi neboli dobré. Alebo: vypil som len jedno pivo a odvtedy mi je zle. Áno, odvtedy, lebo to nevieme stráviť a pritom je to bežná potrava, ktorá inokedy neublíži. No v skutočnosti sme deň predtým robili činnosť, ktorú sme nechceli robiť, robili sme ju na silu, s odporom a práve toto nevieme stráviť, potrava je len druhotná. Takzvaná tvrdohlavosť. Ak nevieme danú situáciu stráviť nevieme stráviť . Obyčajný CK- syndróm, najčastejšie blok medzi šiestym a siedmim krčným stavcom. K týmto nepríjemným stavom prichádza človek s náklonnosťou k jednostranným postojom. Ak si to uvedomíme a zoberieme to s úsmevom- ako sme sa chovali, všetky ťažkosti uvoľnením zmiznú a nepotrebujeme žiadne odborné vyšetrenie ani liečbu. Svoju tvrdohlavosť by si mali pripustiť aj ľudia trpiaci migrénami. Len preto, že nechcú meniť svoj názor a postoj, lebo sa boja, čo bude potom. Nuž, potom by sa nemuseli tráviť drahými liekmi.


 

Povedzme si: chceme vedieť, čo je to bdelosť. Opusťme myšlienky zahalené v túžbach a vychutnajme si deň v bdelosti taký aký je a čo nám prinesie. Aj keď nás to znovu bude vracať späť k obvyklému sneniu, snažme sa znovu a znovu preraziť bdelosťou. Klopme, a to každý deň. Bdelosť nám dovolí vyciťovať, skutočne cítiť a prežívať. Bdelosť je skutočnosť, je faktom, ale myslenie zas prenáša skutočnosť do ilúzie, keď sa z faktu stáva egocentrická mienka. Bdelosť je prítomnosť a prítomnosti nemôže brániť ani akákoľvek minulosť. Žena, ktorá sa rok po pôrode nevie vrátiť k svojej pôvodnej váhe, je tiesnená a brzdená myšlienkovými formami. Či ju k tomu doviedla výchova, alebo si osvojila nesprávny názor zaužívaný všeobecne medzi ľuďmi- na tom nezáleží, považuje ho za daný. Tehotná žena je prežiarená bytostnou formou teda jej duša žiari viacej ako inokedy. Tento jav sa prejavuje aj u zvierat, veď aj ony majú dušu a telo. No žena sa nestáva ženou materstvom lebo má aj ducha, ktorého zas nemajú zvieratá. Zvieratá pochádzajú z prírody a rozmnožovaním platia daň prírode. Človek je v prírode na návšteve a mal by sa patrične chovať ako hosť. Ak budete chcieť doma chovať akékoľvek zvieratko a nebude za svojho života rodiť aspoň raz, zdochne vám v nádoroch alebo v inej chorobe. Preto sa volí pre samostatný chov zvieraťa samec. Či už je to biela myš , papagáj , alebo mačka. Človeku nepripadá táto povinnosť ako nutnosť, i keď je to prirodzené a krásne, obetavé a pomáhajúce v duchovnom raste. Človek pochádza z duchovnej sféry, ktorá je nad všetkým neskorším stvorením, teda nad hmotnosťou. Človek má prežarovať duchom, lebo len duch má slobodnú vôľu rozhodovania. Tú zvieratá nemajú, robia len to čo robiť majú, aj keď s vedomím ale nie s vedomím seba samého ako je umožnené človeku. Preto je mylné si myslieť o materstve, že je najvyššou métou pre ženu. Žena ako matka nesmie zastať vo svojom duchovnom raste a uspokojiť sa s dosiahnutým stavom. Práve tým zabraňuje duchovnej premene a následne aj látkovej premene v tele. Zmenou a pojatím tohto ešte nezabráni tomu, aby bola milovanou matkou a sama mohla milovať. Ba naopak, robí krok pre seba, a tým aj pre potomka a rodinu i celý duchovný vesmír.


 

Nehľadajme pozitívne alebo negatívne myslenie, tým sa len zamotáme. Ak na niečo myslíme v dobrom či v zlom, stále na to myslíme. V bdelosti strážme krásno, to je nepriať nikomu nič zlého, ani keď nám ublížil, pretože inak ubližujeme aj my sami a ostávame v kruhu ubližujúcich. Naučme sa odpúšťať, aby mohlo byť odpustené aj nám. Odpúšťaním sa vymaňujeme z bludného kruhu nedorozumení. Až potom dochádzame na to, kde sme robili chyby, a že sme robili to isté, čo nám vadilo na druhých. Naučme sa nebojovať, ale riešiť situácie, ako aj choroby. Boj je predsa vojna, a tá zničí jednu aj druhú stranu. Vo vojne niet víťazov, len utrpenie, a ako ľudia by sme si to mali uvedomiť, predsa máme na viac a máme  viacej možností, ktoré sme dostali do vienka. Buďme radšej svetlí, svetlo je láska a láska je pravda. Ak tomu neveríme, tak sledujme ako sa stráca noc pred ránom. Noc prichádza iba keď slnko zapadne a tak je to aj s naším vnútrom. Naše slnko nezapadne, pokiaľ k tomu nedáme sami podnet, ak to nepripustíme strachom, obavami, neistotou, ale hlavne lenivosťou svojho ducha. Naše slnko je náš cit, otvára nám cestu k sebapoznaniu a následne poznaniu celého vesmíru. Rozum je len pozemský nástroj a nikdy sa nedostane vyššie ako sú hviezdy pozemsky viditeľné. Všetko sa môže dostať len tam, odkiaľ vyšlo. Aj naše priania, či už dobré alebo zlé.


 

Rodič si praje mať zdravé a šťastné deti, prečo by nám to nemal priať Otec Boh. Prúdi cez nás večný život, a ten nepozná viaznutie v nejakej forme, veď preto je život neopísateľným zážitkom plaču a smiechu. Tam kde život viazne, tam sa tvorí nesúlad. Inými slovami choroba. Život je o dávaní a braní. Keď dáme Bohu šesťsto, blížnym šesťdesiat a sebe šesť pochopíme podstatu čísla človeka. Ale keď budeme brať pre seba šesťsto, blížnym dáme šesťdesiat a Bohu šesť dosiahneme číslo šelmy. Neviete kde začať? Už ste začali! Rozhodnutím meníme myslenie a myslením formu duše. Duša je predobrazom pozemského tela. Životné situácie sú zasa podnetom pre rozhodovanie sa, často sa opakujúce v obmenách, a to v zmysle, aký postoj k ním zaujmeme. Je to jedno čo robíme, ale nie je jedno ako to robíme. Životné situácie sme si určili sami v minulosti, osud nám ich len dávkuje v čase podľa nášho postoja k ním. Preto nám rýchle a drastické diéty v bežnom živote len ubližujú. Nie strava mení naše myslenie, ale ľahkosť myslenia si žiada ľahkú stravu a opačne. Ak chceme schudnúť nezačínajme z vonka, chytráckymi radami východnej či západnej kultúry, zavádzajúcimi až do úplného otupenia bdelosti. Tam, kde nás zaviedla vlastná ne- bdelosť dlhodobým pôsobením, odtiaľ nás môže vyviesť len vlastná bdelosť a  trpezlivosť, ktorú by sme nemali zamieňať s lenivosťou. Narodili sme sa predsa tu, a toto je najlepšie miesto pre naše pôsobenie, tu rastie najlepšia strava pre naše telo.

miroslav schindler


<< naspäť

Tel.: 0902 417 471